Časté otázky
Súd môže odsúdeného podmienečne prepustiť na slobodu, ak odsúdený vo výkone trestu plnením svojich povinností a svojím správaním preukázal polepšenie a môže sa od neho očakávať, že v budúcnosti povedie riadny život. Pri rozhodovaní o podmienečnom prepustení súd prihliadne aj na to, v akom ústave na výkon trestu odsúdený trest vykonáva.
Záujmové združenie občanov môže ponúknuť prevzatie záruky za dovŕšenie nápravy odsúdeného a žiadať o jeho podmienečné prepustenie z výkonu trestu odňatia slobody alebo o podmienečné upustenie od výkonu zvyšku trestu zákazu činnosti alebo zákazu pobytu; v návrhu na prevzatie záruky treba vždy uviesť aj konkrétne spôsoby pôsobenia na obvineného. Na získanie podkladov na takú žiadosť sa môže informovať o stave prevýchovy odsúdeného.a) ak ide o osobu odsúdenú za prečin po výkone polovice uloženého nepodmienečného trestu odňatia slobody alebo rozhodnutím prezidenta Slovenskej republiky zmierneného nepodmienečného trestu odňatia slobody,
b) ak ide o osobu odsúdenú za zločin po výkone dvoch tretín uloženého nepodmienečného trestu odňatia slobody alebo rozhodnutím prezidenta Slovenskej republiky zmierneného nepodmienečného trestu odňatia slobody.Podľa § 415 Trestného poriadku:
(1) O podmienečnom prepustení z výkonu trestu odňatia slobody rozhoduje súd na návrh prokurátora, riaditeľa ústavu na výkon väzby alebo riaditeľa ústavu na výkon trestu odňatia slobody, v ktorom sa trest vykonáva, záujmového združenia občanov alebo na návrh odsúdeného na verejnom zasadnutí. Ak bol návrh odsúdeného o podmienečné prepustenie zamietnutý, môže ho odsúdený opakovať až po uplynutí jedného roka od zamietnutia okrem prípadu, že návrh bol zamietnutý len preto, že ho odsúdený podal predčasne.(2) Ak podmienečné prepustenie navrhne riaditeľ ústavu na výkon väzby alebo riaditeľ ústavu na výkon trestu odňatia slobody, v ktorom odsúdený vykonáva trest, alebo sa k takému návrhu pripojí, môže rozhodnutie o tom, že odsúdený sa podmienečne prepúšťa, urobiť so súhlasom prokurátora aj predseda senátu.(3) O návrhu podľa odsekov 1 a 2 rozhodne súd najneskôr do 60 dní od jeho doručenia.Doba od podania žiadosti a termínu pojednávania súdu o podmienečné prepustenie sa môže líšiť v závislosti od konkrétnych okolností.
Áno, aj za daných okolností je šanca na podmienečné prepustenie z výkonu trestu odňatia slobody. Treba však splniť podmienky, že odsúdený vo výkone trestu plnením svojich povinností a svojím správaním preukázal polepšenie a môže sa od neho očakávať, že v budúcnosti povedie riadny život a vykonal 2/3 uloženého nepodmienečného trestu odňatia slobody.
Prvoradá je časť vykonaného trestu. Nakoľko sa jedná o zločin, musí vykonať najmenej 1/2 trestu (ak doteraz nebol odsúdený) alebo 2/3 trestu (ak v minulosti bol odsúdený). Zákon neumožňuje žiadne mimoriadne úpravy týchto lehôt.
Súd môže odsúdeného podmienečne prepustiť na slobodu, ak odsúdený vo výkone trestu plnením svojich povinností a svojím správaním preukázal polepšenie a môže sa od neho očakávať, že v budúcnosti povedie riadny život, a
a) ak ide o osobu odsúdenú za prečin po výkone polovice uloženého nepodmienečného trestu odňatia slobody alebo rozhodnutím prezidenta Slovenskej republiky zmierneného nepodmienečného trestu odňatia slobody,b) ak ide o osobu odsúdenú za zločin po výkone dvoch tretín uloženého nepodmienečného trestu odňatia slobody alebo rozhodnutím prezidenta Slovenskej republiky zmierneného nepodmienečného trestu odňatia slobody,c) ak ide o osobu odsúdenú za zločin, ktorá nebola pred spáchaním trestného činu vo výkone trestu odňatia slobody po výkone polovice uloženého nepodmienečného trestu odňatia slobody alebo rozhodnutím prezidenta Slovenskej republiky zmierneného nepodmienečného trestu odňatia slobody; súd zároveň nariadi kontrolu technickými prostriedkami.V zmysle ustálenej rozhodovacej praxe je nutné najprv vyhodnotiť aktívnu vecnú legitimáciu konkrétneho občianskeho združenia na podanie kvalifikovaného návrhu na podmienečné prepustenie. Je tomu tak z dôvodu, že len kvalifikovaný návrh, ktorý podal oprávnený subjekt je nutné prejednať a rozhodnúť o ňom.
Konanie, ktorého predmetom je posúdenie zákonných podmienok na podmienečné prepustenie konkrétneho odsúdeného z výkonu trestu odňatia slobody je konaním návrhovým a v prípade, že ho podáva iná osoba ako odsúdený, ktorá o sebe deklaruje, že je záujmovým združením občanov, osobitne , že ide o právnickú osobu (v danom občianske združenie) je jeho povinnosťou preukázať vlastnú právnu subjektivitu…V návrhu na prevzatie záruky treba vždy uviesť aj konkrétne spôsoby pôsobenia na odsúdeného – t.j. je nevyhnutné konkretizovať aj osoby a prostriedky a ich spôsobilosť pozitívne pôsobiť na odsúdenéhoObčianske združenie POMA DP Justice môže ponúknuť prevzatie záruky za dovŕšenie nápravy odsúdeného a žiadať o jeho podmienečné prepustenie z výkonu trestu odňatia slobody alebo o podmienečné upustenie od výkonu zvyšku trestu zákazu činnosti alebo zákazu pobytu., v návrhu na prevzatie záruky treba vždy uviesť aj konkrétne spôsoby pôsobenie na obvineného. Na získanie podkladov na takú žiadosť sa môže informovať o stave prevýchovy odsúdeného. (§5 ods.1 Tr.por.)
V zmysle resocializačného procesu a riadneho začlenenia sa do spoločnosti odsúdeného po ukončení výkonu trestu odňatia slobody sme nápomocní so zabezpečením možnosti pracovného zaradenia formou prísľubu zamestnania od budúceho potencionálneho zamestnávateľa.
POMA DP justice, o. z., nie je advokátska kancelária a neposkytuje právne služby ani právne poradenstvo.
Copyright 2024 © Web Studio